Poďme to robiť inak

16.12.2019

Priznám sa, že som nikdy nebola eko-maniakom. Moja prvá brigáda popri strednej škole bola v McDonald's, kde plytvanie potravinami a dennodenné vytváranie ton odpadu bolo úplne bežnou súčasťou môjho života. Mala som 16 rokov a jediné, čo ma trápilo, bolo či si mám obuť biele alebo čierne tenisky k tej červenej koženej bunde. A takto som si vytvorila tzv. prehliadací softvér v mojej hlave - kde a ako končia všetky tie veci čo si kúpime, nevyužijeme a vyhodíme ma dlhé roky netrápilo. A tak plynul čas, až som začala na vlastnej koži pociťovať že to množstvo vecí ktoré stále kupujeme a vyhadzujeme mi už prerastá cez hlavu.

Poznáte to, otvoríte skrinku a tam sáčky, igelitky, prázdne plechovky, tégliky od jogurtov, obaly od vajec, prázdne plastové flašky, ... Veď čo keby náhodou by sa mi to všetko zišlo. No to určite. Lenže myšlienka toho, že by som to mala všetko stále vyhadzovať mi nedala spávať- veď kde to všetko pre boha končí?!

Heuréka, začneme separovať! Nainfikovala som celú rodinu tým, že treba triediť odpad. Plast do žltého, papier do modrého, sklo do zeleného a tak ďalej. Až som jedného krásneho dňa išla študovať na Fakultu chemických a potravinárskych technológií v Bratislave , kde ma hneď pri príchode do budovy zaujal plagát s obrovským nápisom RECYKLUJME. Až sa z tohto nápisu vytvoril humbuk okolo nás. Nebudem tu písať o tom, aký dopad majú plasty, papier, kovy a iné materiály na životné prostredie, o tom ste už určite počuli a čítali z každej strany. 

Počas môjho štúdia na vysokej škole som bola veľmi dobre informovaná o tom, ako a kde končí všetok odpad, a či je recyklácia nejakým dlhodobým riešením pre náš život. Poviem vám, že pri toľkých tonách odpadu, čo dokáže jeden človek vytvoriť to nie je žiadne dlhodobé riešenie. Preto som sa začala viac zaujímať, ako predísť toľkému plytvaniu a nakupovaniu v dnešnej konzumnej dobe a začala som pátrať po rôznych alternatívach života bez odpadu.

Hlavnou myšlienkou tohto životného štýlu je vytvoriť čo najmenej odpadu, teda riadiť sa pravidlom 5 R -Refuse, Reduse, Reuse, Recycle, Rot. 

  • Refuse - Odmietnuť. Nedovoľ dostať sa odpadu do tvojho domova. Odmietni všetko čo nepotrebuješ (igelitky, plastové fľaše, reklamné letáky, jednorazové plasty, atď.) 
  • Reduce - Zredukovať. Naozaj potrebuješ všetku tú kozmetiku, nové oblečenie, tretie čierne lodičky? Zredukuj to množstvo vecí, ktoré ti vypadáva z každej skrinky v tvojom byte či dome. Vyberaj si len to čo naozaj k životu potrebuješ. 
  • Reuse - Znovu použi. Vyraďme jednorazové veci z našich životov, veď na všetko je nejaká alternatíva, ktorú vieme využívať dlhodobo. 
  • Recycle - Zrecykluj. Recyklácia by mala byť naša posledná možnosť, až keď nevieme aplikovať prvé 3 R, potom príde na raz separácia odpadov. 
  • Rot - Nechaj zhniť. Kompostujte biologický odpad. Je jedno či bývate na dome alebo na byte, vždy sa dá nájsť riešenie kompostovania. 

Verte mi, nie je to ľahké a ak ste zo začiatku skeptickí, chápem to, tiež som bola. Ale potrebné je začať, nebyť frustrovaní, ak to zo začiatku nepôjde tak jednoducho a hlavne mať z toho radosť, nie povinnosť. Chcem vám ukázať, že nevytváranie odpadu je vysoko návykové a časom bude z toho váš koníček a možno aj nakazíte svoje okolie zodpovedným prístupom.


                                                                                                                                                     Dendulka

© 2019 Dendulka & Petrík, Smolenice, 91904
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky